Fordobling af e-handel via mobiltelefon

Dobbelt så mange danskere e-handler nu via mobiltelefonen, viser Dansk e-handelsanalyse. Udviklingen forstærker krav til detailhandlen og netbutikkerne om at målrette deres markedsføring og handelskanaler, så de passer til kundernes udstyr.

1. nov 2011 | Henrik Theil
Type: Pressemeddelelse
Emner: Analyse, Webshop & IT

Dobbelt så mange danskere e-handler via mobiltelefonen nu i forhold til sidste år. Mobilens fremmarch fortsætter med uformindsket styrke, og fra 3. kvartal sidste år til samme kvartal i år, er der sket en fordobling af danskerne, der har e-handlet fra 8 pct. i 2010 til 16 pct. i år, viser Dansk e-handelsanalyse.

"Udviklingen er som forventet. Kunderne er mobile, og de har adgang til nettet – og dermed muligheden for e-handel – når de er på farten. Nets’ mobilpenge og Post Danmarks Døgnposten er bare et par eksempler på, at vi som forbrugere forventer løsninger, der sikrer, at vi kan handle, betale og få leveret vores varer, når det passer os," siger kommunikationschef Henrik Theil fra FDIH, Foreningen for Distance- og Internethandel.

 "Udviklingen forstærker kravene til detailhandlen og ikke mindst netbutikkerne om at målrette deres markedsføring og handelskanaler, så de passer til det udstyr, som kunderne bruger. Vi ser i den nyeste telestatistik, at abonnementer på mobilt bredbånd vokser, og fastnetbredbånd for første gang går tilbage,"

 Hent Dansk e-handelsanalyse 3. kvartal her

Telestatistik 1. halvår 2011 hentes her 

 Pressemeddelelse i pdf.


1367

webshops er medlem af FDIH

Bliv en del af netværket
19%

stigning i dansk e-handel i 2012

Omsætning på 55 mia kr.
2,1%

gns. konverterings-rate. Er din bedre?

Vær med i Branchestatistikken
 

Log på Mit FDIH

Medlemmer af FDIH kan logge på Mit FDIH og få adgang til hele fdih.dk. Indtast din e-mail for at komme videre. Systemet finder selv ud af, hvorvidt du har en profil eller ej.

Glemt kodeord?
 
  Ikke medlem af FDIH - se medlemsfordele og priser Opret profil
 

Opret profil

Den indtastede e-mailadresse har ikke tidligere været brugt på fdih.dk. Indtast venligst informationerne for at oprette en profil.

 

Vælg det firma du tilhører

Den indtastede e-mailadresse tilhører en/flere medlemsvirksomheder. Vælg venligst den virksomhed du tilhører.