Home   /   Events   /   Seminarer   /   Mobil E-handel (Århus)

Mobil E-handel

Hvordan kommer man godt i gang med mobil e-handel?

Mobil, mobil og mere mobil. Med den hastige udbredelse af smartphones og det mobile net, er de færreste i dag i tvivl om, at mobilen er en salgs- og marketingkanal, som skal tages seriøst.
Men, hvordan kommer man godt i gang med mobil e-handel? Skal man satse på apps eller mobilweb? Og hvordan ser markedet for mobilbetaling egentlig ud?

Seminaret er lavet i samarbejde med

Vertica

 

Seminaret afholdes også i København den 19. januar 2012

Program

08.30

Registrering og morgenkaffe

09.00

Velkommen

Ved FDIH

09.10

Update: Mobil E-handel 2012

Ved Jeppe Møller Hansen, adm. direktør hos Vertica A/S

Apps eller mobil web – hvad vej går udviklingen inden for mobil e-handel? Jeppe sætter fokus på de vigtigste trends og tendenser og giver sit bud på fremtidens mobile handelsløsninger. Hør også, hvad andre har haft succes med, og hvilke barrierer du skal være opmærksom på, hvis du vil have succes på den mobile platform.

09.45

Bolia.com: Kan man sælge sofaer med mobilen?

Ved Uffe Sørensen, International IT manager hos Bolia.com

Den danske møbelkæde Bolia.com sælger designmøbler igennem et innovativt forretningskoncept, hvor de sparer lageromkostninger og mellemled væk. Det kan de, fordi de har satset massivt på deres onlinetilstedeværelse i mere end 10 år. I dag fokuserer Bolia i lige så høj grad på deres mobile tilstedeværelse og en stadig større andel af deres salg stammer da også fra mobile enheder. Bolia har valgt både at investere i en mobil webløsning og en iPhone App. Hør hvorfor, og se hvordan Bolia anvender iPads som et salgsredskab i deres butikker.

10.15

Pause

10.30

Mobildesign: Den gode købsoplevelse

Ved Lars Christensen, Markedschef, Strategi og E-business hos Vertica A/S

Kunderne har taget mobile enheder til sig som et indkøbsredskab, og det tvinger e-handlere til at gentænke den gode købsoplevelse: Hvad der fungerer på en desktop fungerer ikke nødvendigvis på mobilen. Få konkrete råd til, hvordan I kommer i gang med at levere professionelle og brugervenlige e-handelsløsninger på den mobile platform og lær at forstå de ændrede forventninger, som er tilstede hos jeres kunder og brugere.

11.15

Mobilbetaling: Hurtig og nem betaling over mobilen

Ved Bo Knoblauch, Sales Executive hos DIBS Payment Services

Den mobile handel er stadig stigende og mens kunderne handler, sidder e-handlerne tilbage med endnu en platform der skal anvendes i kampen om kunderne.
Hvordan giver man kunden den samme gode oplevelse, når skærmen lige pludselig er blevet mindre?
Er der særlige hensyn du kan tage, for at sikre dig et bedre check-out flow og dermed højere konverteringsrate? Hvad med sikkerheden?
Få konkrete eksempler på løsninger og hør mere om mobile muligheder.

11.50

Afrunding og spørgsmål

Ved FDIH

12.00

Tak for i dag

FDIH forbeholder sig ret til ændring i programmet.

580

Aktive medlems-virksomheder!

Bliv en del af netværket

15%

Stigning i e-handel 2011!

Dansk e-handelsanalyse

477

Websites blev kvalitetstestet.

Download FDIH Website Index
 

Log på Mit FDIH

Send kodeord
 
  Opret profil
 
 

Ikke medlem af FDIH - se medlemsfordele og priser

 

Opret profil

 

Vælg de(t) firma(er) du tilhører