FDIH - Foreningen for Distance- og Internethandel
“Vi formidler viden om internettet ved at stille viden og netværk til rådighed, så vores medlemmer får øget udbytte af deres online aktiviteter.”FDIH - Foreningen for Distance- og Internethandel
FDIH - Foreningen for Distance- og Internethandel
Børsen
1217 København K

Tlf.: 7225 5601
kontakt@fdih.net
www.fdih.net

CVR nr. 20470135
Danske Bank
Reg. nr. 3001
Kontonr. 3001908839
IBAN DK9230003001908839
SWIFT DABADKKK

Kommunikation & Markedsføring 

Erfa-gruppen er nedsat med udgangspunkt i, at der er et behov for at sparre med andre om, hvordan man kan forbedre ens markedsføringsaktiviteter online. Dette gøres på flere niveauer dels via arrangementer om tendenser og trends – og dels gennem forskellige interne aktiviteter i gruppen

Se de planlagte mødedatoer i FDIHs kalender

Formål

Kommunikationen er i fokus i de fleste organisationer og online kommunikation er i stærk vækst. Mange steder på bekostning af mere traditionelle medier. Baggrunden er, at online kommunikation mange gange er både billigere (distribution) og bedre (opdatering, Richness & Reach etc.). Bagsiden er, at mange virksomheder endnu ikke har lært at kommunikere professionelt.

Erfa-gruppes formål er at søge de bedste veje til formidling af budskaber via internettet og samtidig sikre, at budskabet kommer frem og forstås på den bedste måde. Vi diskuterer relevante problemstillinger med fokus på markedsføring og sammensætte aktiviteter og arrangementer for FDIHs medlemmer og andre interessenter.

Der arbejdes med at finde løsninger på eksisterende problemer og forudse fremtidige udfordringer. Erfa-gruppen har fokus på indhold på nettet – men i særdeleshed også processerne bag.

  • Online marketing mix
  • Budgetter og ROI
  • E-markedsføring
  • Søgemaskineoptimering
  • Fastholdelse af kunder
  • Teknik og værktøjer
  • Personalisering
  • Branding
  • Journalistisk formidling på nettet
  • Visuel kommunikation
  • Nyhedsbreve
  • Målgrupper, fx instant messaging generation
  • Brugervenlighed: Alle ønsker mere brugervenlige websites, men hvordan skabes de?
  • Hvordan måler man god brugervenlighed på omsætningstal og brugertilfredshed?
  • Social internet
  • Ny teknologi: Weblogs, mblogs, Wikis – hvad kan disse nye medier?
  • Content Management: Hvordan får du optimalt udbytte af dit CMS?
  • Information Management: Hvordan kan videndeling understøttes af teknologien?
  • Intranet: Bruges intranet optimalt i virksomheden? Hvordan sikres sammenhæng mellem inter- og intranet?

Medlemmerne

Medarbejdere med ansvar for online kommunikation og markedsføring.

Repræsentanter fra TDCGetitcard, GrundfosScandinavian Airlines Danmark, Peytz & Co.Experian og Telenor m.fl.

Information

Er du interesseret i at høre mere, kan du sende en mail til FDIHs sekretariat .

Bookmark and Share
MELD DIG IND I FDIH

Læs om fordelene ved at være medlem af FDIHs netværk. Se hvem der allerede er medlem.

NYHEDSBREV

FDIHs nyhedsbrev Update udkommer en gang om ugen med information om aktuelle aktiviteter, nyeste statistikker og redaktionelt stof omkring e-business.

Tilmeld dig FDIH Update
FÅ NYT FRA FDIH MED RSS
//FOR ALLE
VIDENBANK

Hold dig opdateret med viden og information om FDIHs aktuelle projekter